Dnes je pondelok, 27.jún 2022, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nové tváre BMD: Poznáme finalistov!

august 05, 2011 - 16:23
Tento týždeň sa zišla odborná porota, aby vybrala tých najtalentovanejších z mladých módnych tvorcov, ktorí sa prihlásili do sprievodnej súťaže Bratislavských módnych dní – Nové tváre. Boli sme pri tom. Ako porota zhodnotila prihlášky zaslané do druhého ročníka?
Foto: 

Pokračovanie podujatia, ktoré dáva začínajúcim autorom výbornú príležitosť zviditeľniť sa, prinieslo hneď niekoľko prekvapení. V prvom rade to bol fakt, že porotcovia sa prakticky zhodli až na piatich z vybraných šiestich mien. „Minulý rok sme vybrali viac návrhárov, ale tento rok sme sa zase ako porota jednoznačne zhodli, čo znamená, že boli asi skutočne dobrí, keď sme ich tak ľahko vybrali,“ zhodnotila spokojne módna návrhárka Iveta Ledererová. Predsedníčka poroty, scénická a kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková ocenila, že niektorí uchádzači sa z jej pohľadu v zaslaných návrhoch dotkli témy „Káva“, hoci tá je záväzná až pre finalistov pri tvorbe ich súťažných kolekcií. „Mám pocit, že autorky už išli po nejakej inšpirácii, ktorú táto téma ponúka,“ vyjadrila sa Vachálková, ktorá to považuje za veľmi podstatné. „Mali sme skúsenosť, že niektoré modely v minulom ročníku boli veľmi pekné, ale neboli priamo k téme,“ dodala.

Veľká miera originality

Úroveň vybraných finalistiek ocenila aj tvár BMD a členka poroty Erika Judínyová, ktorý stojí pri projekte od jeho počiatku. „Všeobecne som si všimla, že v tomto ročníku je vysoko zastúpená originalita,“ povedala nám svoj názor moderátorka a porotkyňa. Spokojnosť s vývojom celého podujatia prejavila predsedníčka poroty, vedúca katedry textilnej tvorby VŠVU Júlia Sabová. „Myslím si, že minulý rok sa výborne dostal do povedomia návrhárov, ktorí súťaž začínajú vnímať ako niečo, čo im dopomôže k rozbehnutiu kariéry. A tento ročník sa ich prihlásilo skutočne dosť,“ vyjadrila sa. Ďalšími členmi poroty sú organizátorka a prezidentka BMD Mária Reháková, módna návrhárka Veronika Hložníková, majiteľka butikov s exkluzívnymi značkami Slávka Kállayová, Monika Reháková z Agentúry Promotion a Radomír Brhlík šéfredaktor magazínu LA FEMME, ktorý je exkluzívnym partnerom BMD. Po prvýkrát sa k nim pripojili dva talenty z minuloročnej súťaže Paulína Polonyová a Zlatica Hujbertová.

Finalistky súťaže Nové tváre BMD

Zuzana Budošová, Ilava – Klobušice
Monika Vontszemuová – Bratislava
Andrea Pojezdálová, Sučany
Katarína Dóczyová, Sokolovce
Annamária Kósová, Šamorín
Daniela Šalátová, Sebechleby

 

 

 

 

Módna návrhárka Paulína Polonyová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Módna návrhárka Veronika Hložníková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Módna návrhárka a minuloročná víťazka Zlatica Hujbertová

 

 

 

 

 

 

 

 

Monika Reháková z Agentúry Promotion a vedúca katedry textilnej tvorby VŠVU Júlia Sabová

 

 

 

 

 

 

Výberu finalistov sa zúčastnili: moderátorka Erika Judínyová, šéfredaktor LA FEMME Radomír Brhlík, módna návrhárka Paulína Polonyová, majiteľka butikov Slávka Kállayová, módna návrhárka Zlatica Hujbertová, módna návrhárka Iveta Ledererová, vedúca katedry textilnej tvorby VŠVU Júlia Sabová, kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková, Monika Reháková a Ingrid Borčová z Agentúry Promotion a módna návrhárka Veronika Hložníková

 

 

 

 

 

 

 

"Bratislavské módne dni prezentujú za účasti zahraničných módnych dizajnérov nielen etablovaných slovenských návrhárov, ale - a to je ich prvoradý cieľ – nových a talentovaných tvorcov slovenskej módnej scény. Tento ročník kvantitatívne splnil podmienky súťaže, prihlásilo sa veľa talentovaných začínajúcich módnych návrhárov. Napriek tomu, že takmer všetky návrhy niesli v sebe istý originálny prvok, podľa vyhodnotenia odbornej poroty, nie všetky kvalitatívne spĺňali požiadavky prezentácie na Bratislavských módnych dňoch", povedala Monika Reháková z Agentúry Promotion. "Bratislavské módne dni majú za cieľ priniesť to najkvalitnejšie spomedzi začínajúcich tvorcov a tým, ktorí ešte potrebujú vo svojej tvorbe dozrieť, dajú šancu budúci rok. S týmto pristupovala k výberu samotná odborná porota a namiesto predpokladaných osem finalistov vybrala šiestich", objasnila Monika Reháková.

Autor: Mária Šidlová, RED

Foto: Tibor Géci

- - Inzercia - -