Dnes je nedeľa, 28.november 2021, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

COVID-19: Sprísnia sa opatrenia

jún 18, 2021 - 06:28
Povinná štátna karanténa, úpravy v cestovateľskom semafore či iné obmedzenia. Aj toto nám hrozí v súvislosti s novým variantom koronavírusu. Krízový štáb bude v rokovaniach pokračovať v pondelok, kedy sa dozvieme, aké zmeny nás budú čakať.
Foto: 
red

Ako informuje Televízia TA3 na svojej web stránke, krízový štáb rokoval o nebezpečenstve spojenom s novými variantmi koronavírusu. Z nich momentálne najväčšie riziko predstavuje variant delta, ktorý môže za prudké zhoršenie pandemickej situácie v Británii.  Minister vnútra apeloval na občanov, aby mali pri cestovaní na pamäti, že situácia sa bude meniť a štát musí na ňu reagovať. 

„V hre je aj povinná štátna karanténa, otázka je, v akej forme,“ povedal. Možnosťou je podľa neho napríklad zaviesť ju pri zistení porušení opatrení. Nevylúčil aj prípadné úpravy v cestovnom semafore.

Nové opatrenia, ktoré majú reagovať na aktuálnu pandemickú situáciu, by podľa Mikulca mohol prijať ústredný krízový štáb v pondelok. Jednotlivé rezorty majú dovtedy pripraviť konkrétne návrhy.  

„V princípe ide o to, aby sme získali lepší prehľad o ľuďoch, ktorí sa vracajú z rôznych krajín,“ načrtol Lengvarský. Hovorí napríklad o kontrolách na hraniciach, ale aj lepšej možnosti trasovania. Ako povedal, krízový štáb sa už začína pripravovať na tretiu vlnu. „Súčasne bude dôležitou úlohou informovať obyvateľov, že jedinou slobodou je vakcinácia, pretože záujem o očkovanie v súčasnosti stagnuje,“ doplnil Lengvarský. 

 „Cestujte do bezpečných zelených krajín, najlepšie v Európe, nechajte sa predtým zaočkovať a pozorne sledujte, čo máte robiť po návrate, a spravte to,“ odporučil ľuďom šéf rezortu zdravotníctva.

Občania by mali byť tiež informovaní o potrebe online registrácie cez eHranicu a o tom, za akých podmienok možno cestovať. Viac informácií o mutáciách koronavírusu na Slovensku prinesie sekvenovanie, o výsledkoch budú následne informovať.

Odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry prosí všetkých, aby dovolenkovali na Slovensku, prípadne cestovali tam, odkiaľ sa možno vrátiť autom. Poukázal na premenlivosť situácie v súvislosti s výskytom nových mutácií vírusu. 

- - Inzercia - -