Dnes je pondelok, 27.jún 2022, meniny má: Ladislav, Ladislava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Podceňujete krivé mliečne zuby? Ohrozujete tým kvalitu života dieťaťa

jún 20, 2022 - 17:22
Teší sa z nich každý rodič. Starostlivosť o ne by sa však mala začať ešte pred prerezaním toho prvého. Mliečny chrup si zaslúži našu pozornosť. Nejde pritom len o osvojenie si správnych hygienických návykov dieťaťom. Pokiaľ sa anomália v mliečnom chrupe nerieši, pri trvalom môže byť ešte závažnejšou.
Foto: 

Sú pôvodcom porúch reči, napríklad šušlania. Môžu tiež prispievať k častejším úrazom a v prípade, ak sú zuby neprerezané, môžu zapríčiniť rozpúšťanie koreňa toho susedného. Anomálie v našom chrupe by sme rozhodne nemali brať na ľahkú váhu. Akékoľvek zmeny vo veľkosti, tvare alebo polohe zuba by mal rodič konzultovať s odborníkom. „Je totiž lepšie ísť k čeľustnému ortopédovi skôr ako neskoro. Príčiny vzniku čeľustných anomálií sú rôzne. Často je však v hre genetika. Kým pri kazivosti zubov nehrá žiadnu rolu, tu má výrazný vplyv. Dedí sa totiž veľkosť zuba, jeho tvar, počet zubov aj veľkosť čeľustí,“ hovorí MDDr. Natália Sokolová z kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Akadémia Košice.

V niektorých prípadoch sú však akékoľvek odchýlky od štandardného chrupu spôsobené aj zlozvykmi. „Dlhé cmúľanie cumľa alebo prsta môže vyvolať otváranie zhryzu, vzniká tak medzera medzi hornými a dolnými zubami. Spomenúť treba aj ústne dýchanie. V jeho dôsledku totiž dochádza ku zúženiu čeľustí a pozornosť si zaslúži aj predčasná strata mliečnych zubov,“ pokračuje skúsená stomatologička.

Žijeme v mylnej predstave, že na mliečnom chrupe nezáleží. Veď ho nahradí trvalý, hovorievame si. A to je chyba. Podľa špecialistky je dôležité, aby sme konali včas. Zabezpečíme tak kvalitnejší život pre dieťa a ušetríme ho posmeškov či šikanovania. Najdôležitejší je však zdravotný aspekt. „Ak niektorú z anomálií predliečime v mliečnom chrupe, napríklad formou nočných strojčekov, pri trvalom chrupe vieme situáciu výraznejšie a rýchlejšie zastabilizovať a zlepšiť. Vtedy je liečba efektívnejšia a menej finančne náročná. Aj preto odporúčam pravidelnú prehliadku, pri malých deťoch aspoň dvakrát ročne. Ošetrujúci zubný lekár má za úlohu prekontrolovať mliečny, zmiešaný aj trvalý chrup. Kontroluje tiež, či sa zuby prerezávajú v správnom období a poradí. Každý zo zubov má totiž dané svoje obdobie erupcie,“ odporúča MDDr. Natália Sokolová.

K už spomínaným dôsledkom zanedbaných anomálií možno priradiť aj ďalšie. Na zozname stomatológov nájdeme aj poruchy v čeľustno-sánkovom kĺbe a vo vyššej miere sa vyskytujú aj zubné kazy. Keď sa zuby krivia a rotujú, je zložitejšie dodržiavať dôslednú ústnu hygienu. Najefektívnejší spôsob liečenia abnormalít predstavujú ešte stále strojčeky. Za ostatné roky sa výrazne zmenili, čo mnohých poteší.

Dnes si môže človek vybrať z viacerých typov. Strojček je buď snímateľný, alebo fixný. Prvý spomenutý je častejšie indikovaný u detí. Z druhého si starosti nemusia robiť ani dospievajúci, ani dospelí. „Za istý druh neviditeľného strojčeka možno považovať aj fixný strojček nalepený na vnútorné plôšky zubov. Avšak tu treba byť opatrný pri jedení, nakoľko môže dôjsť k odlepovaniu zámkov. V súčasnosti sú obľúbené a populárne najmä priesvitné vyberacie fólie, ktoré sú takmer úplne neviditeľné. Výber strojčeka je však závislý od danej anomálie, jej závažnosti, od veku človeka a od celkového stavu chrupu,“ dodáva MDDr. Natália Sokolová z kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Akadémia Košice. Pri zmiešanom chrupe sa najčastejšie siaha po snímateľnom strojčeku. Fixné strojčeky však dosahujú podľa špecialistky najlepšie výsledky a po dlhoročnej praxi je možné predikovať, ako sa chrup a samotný strojček bude správať.

Tak ako je dôležité praktizovať dentálnu hygienu už od narodenia, dôležité je konzultovať so stomatológom aj nasadenie strojčeka u detí s mliečnym chrupom. Ak je detekovaný skrížený zhryz, rodič by nemal váhať. Dôležité je však uvedomiť si (a informovať o tom aj dieťa), že strojček nie je krátkodobou záležitosťou. Liečba fixným aparátom trvá v priemere dva a pol roka, pričom sú nariadené pravidelné kontroly. Pri snímateľnom strojčeku je dlhšia doba liečby, nakoľko „pracuje“ len vtedy, ak je v ústach nasadený. Čím dlhšie, tým rýchlejšie sa dostaví želaný efekt a dieťa sa môže oveľa skôr zahryznúť do radostí života.

- - Inzercia - -